Původ není jednoznačný. Je třetí nejčastěji pěstovanou odrůdou v České republice. Zrání je velmi pozdní.
Víno má světle zelenou, po vyzrání nažloutlou barvu.
Vůně i chuť je mírně angreštová, rybízová. Při zrání na vápenitých půdách připomíná kytici lučního kvítí.
Doporučujeme podávat k moravským masovým specialitám, jemným paštikám a zejména ke sladkovodním rybám.
Víno podáváme vychlazené na 9 - 10 °C. ...
Původ není jednoznačný. Je třetí nejčastěji pěstovanou odrůdou v České republice. Zrání je velmi pozdní.
Víno má světle zelenou, po vyzrání nažloutlou barvu.
Vůně i chuť je mírně angreštová, rybízová. Při zrání na vápenitých půdách připomíná kytici lučního kvítí.
Doporučujeme podávat k moravským masovým specialitám, jemným paštikám a zejména ke sladkovodním rybám.
Víno podáváme vychlazené na 9 - 10 °C.
Ve výrazné svěží vůni nalezneme přezrálý banán v kompozici s tropickým ovocem. Chuť je velmi plná extraktivní s vyváženou kyselinou, připomínající zralé citrusy. Celkový vjem z tohoto mimořádného vína podtrhuje jemná nasládlá dochuť. Hodí se podávat k plísňovým sýrům s výraznou chutí. Také k jemným smetanovým omáčkám a pokrmům obsahujícím ovoce.
Podáváme...
Pravděpodobně pochází z Rakouska. Tato stará odrůda je na Moravě již dlouho pěstována. Je to absolutně nejpěstovanější odrůda v České republice. Barva vína je zelenožlutá.
Vůně je podobná lipovému květu. Chuť je slabě hořkomandlová s příjemnými kyselinami, harmonická.
Doporučujeme k masovým pokrmům nejlépe ke klasickému smaženému vepřovému řízku, roštěné...
Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1882 profesorem Müllerem. Dnes je u nás druhou nejrozšířenější odrůdou. Barva vína je světlá se zelenožlutým odstínem.
Vůně je jemně muškátová ovocná, připomínající zralou broskev někdy i černý rybíz. Tyto aromatické látky přecházejí i do chutě. Pro toto víno je charakteristický nižší obsah kyselin.
Doporučujeme podávat k...
Nejpěstovanější odrůda jižní Moravy i sousedního Rakouska. Je to víno světle žluté barvy se zelenými reflexy. Svěží a vyvážené, s jemnou ovocnou chutí. V dobrých ročnících je extraktivní a vhodné k archivování. Je oblíbeno k dennímu stolování a jako mladé se doporučuje ke studeným masům, vyzrálé k hovězímu a k neutrálním omáčkám.
Podáváme při teplotě 9 -...
víno světle zelenožluté barvy s komplikovaným buketem, který se projevuje zpočátku jako vůně zralé broskve, ale rychle přechází přes drobné bobulové ovoce až ke kvetoucímu bezu. Chuť je velmi plná, silná, nasládlá a nalezneme v ní, to co ve vůni, i mnohem víc...
Doporučujeme podávat ke studeným předkrmům, chřestu, kozím sýrům nebo uzeným rybám....
Víno oceněné „CZECH MADE“, je nejvýznamnější odrůdou Znojemska. Příjemné, s nižším obsahem kyselin, jemně aromatické po vanilce nebo muškátu. Typická je jemná hořčinka na konci jazyka. Tuto přes 100 let starou odrůdu doporučujeme k sýrům. ...
Nejznámější světová odrůda bílého vína vysoké kvality s typickou vůní a chutí. Aroma exotického ovoce, chuť a vůně lískových nebo vlašských ořechů je zvýrazněna zráním v sudu, které učinilo toto víno sametově plným. Je mimořádně vhodné k mořským specialitám, minutkovým masům a jemným sýrům.
Podáváme při teplotě 10 - 12 °C. ...
Barva vína je světle zelená se slámovými odlesky. Vůně vína je směsicí květů letní louky a žlutého zahradního ovoce. Ve svěží a čisté chuti poté objevíme zelenou limetku, kiwi a lískový oříšek s dlouhou dochutí zakončenou pikantní kyselinou a typickou chlebovinkou. Víno lze velmi vhodně doplnit krůtou s cibulovým chutney a slaným bílým pečivem, candátem...
Odrůda vznikla jako pupenová mutace Rulandského šedého. Pěstuje se v Alsasku již od 14. století. V dřívější tzv. Listině povolených odrůd byla zapsána pod názvem Burgundské bílé, od roku 1993 s názvem Rulandské bílé.
Barva vína je zelenožlutá, z dobře vyzrálých hroznů je sytější. Vůně je elegantní květinová, posléze cítíme vyzrálé hrozny a cibéby.
Chuť je...
Víno světle žluté barvy s ovocnou chutí a vyšším obsahem příjemných pikantních kyselin. Vůně je středně výrazná, jemně chlebnatá s tóny lískových ořechů. Odrůda pochází z Francie. K vínu doporučujeme kořenovou zeleninu, těstovinové saláty, játrové paštiky, drůbeží maso či měkké sýry. ...
J.P. Chenet Colombard Sauvignon je zvlášť voňavé, jemné chuti. Doporučujeme podávat ke studeným jídlům, k drůbeži a lehkým pokrmům.
Teplota podávání: 8 - 10°C ...
Jeden z nejznámějších novošlechtěnců, odrůda byla vyšlechtěna v roce 1882 prof. Hermannem Müllerem ze švýcarského kantonu Thurgau. Dnes je u
nás druhou nejrozšířenější odrůdou. Jde o víno velmi harmonické, měkčí, s příjemnými aromatickými látkami. Ač je to u nás nezvyklé, výborně se hodí k polévkám.
Podáváme při teplotě 9 - 11 °C.
Alergeny: oxid...
Rulandské šedé se pro vysoký obsah cukrů v hroznech každoročně používá k získávání vína s přívlastkem. Ve velmi teplých ročnících může mít málo kyselin.
Je pupenovou mutací Rulandského modrého. Vzniklo pravděpodobně v Burgundsku, odkud se rozšířilo po celé Francii a zvláště do Champagne. Do Čech se dostala tato odrůda již ve 14. století spolu s...
Jedno z nejušlechtilejších vín s velmi jemným aroma, které postupným zráním přechází do vůně rozkvetlé lípy. Má harmonickou svěží chuť a výraznější nevtíravou kyselinu. Doporučujeme k bílým masům, zabijačkovým specialitám, sladkovodním rybám a jemným sýrům.
Podáváme při teplotě 10 - 12 °C. ...
Původ odrůdy není dosud vyjasněn. Do všech vinohradnických oblastí se odrůda rozšířila z Německa.
Víno Ryzlinku rýnského má zelenožlutou barvu a s přibývající zralostí se objevují zlatavé odstíny. Vína mají širokou škálu vůní, u mladých vín jsou výrazně ovocné s lipovými případně broskvovými tóny. Chuť je plná extraktivní, po nazrání se objevuje med,...